Συμμετοχή της ΣΤ΄ τάξης στη Γιορτή Πολιτισμού στα Δύο Αοράκια

Έφτασε η 28η Μαΐου 2024, η ημέρα που η ΣΤ΄ ταξη περιμέναμε για να συμμετέχουμε στη Γιορτή Πολιτισμού που διοργάνωσε το Γραφείο Φυσικής Αγωγής της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου στα Δύο Αοράκια! Και πράγματι, ήταν τόσο όμορφο το συναίσθημα της σύμπραξης με άλλα 33 σχολεία του νομού μας και εκατοντάδες συνομηλίκους μας!

Αφού ξεπεράσαμε το αρχικό άγχος της έκθεσης μπροστά σε τόσο μεγάλο κοινό, στο τεράστιο αυτό στάδιο, στη συνέχεια αφεθήκαμε στο ρυθμό των λευκών μας μαντηλιών που μάγεψε το κοινό, μιας και πρόκειται για έναν εντυπωσιακό χορό της Καππαδοκίας που σπάνια συναντάμε! Μετά το θερμό χειροκρότημα και τα συγχαρητήρια που δεχτήκαμε, είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε χορούς από όλη την Ελλάδα από διάφορα σχολεία! Σημαντικό επίσης, είναι να αναφέρουμε τους δυο χορούς που χορέψαμε και τα 34 σχολεία μαζί στην αρχή και στο τέλος της εκδήλωσης, γεμίζοντας χρώματα και χαμόγελα το στάδιο!  Άλλη μια όμορφη εμπειρία λίγο πριν αφήσουμε το δημοτικό σχολείο και που θα γραφτεί σίγουρα στις αναμνήσεις μας!

Η εκδήλωση ξεκινά

Ο χορός μας 1