Η διευθύντρια

ΟΛΓΑ  Ν.  ΚΑΡΑΜΑΝΟΥ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ  (ΠΕ 70)

email:  karamanouolg@gmail.com

ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ- ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Πτυχία

1986 -1988                                                                                                                                      Πτυχίο Παιδαγωγικής Ακαδημίας Λαρίσης.

1997-1999                                                                                                                                      Πτυχίο του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στα πλαίσια εξομοίωσης του πτυχίου Παιδαγωγικής Ακαδημίας.

Μεταπτυχιακό

2015-2017                                                                                                                          Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης με τίτλο «Οργάνωση και Διοίκηση της Εκπαίδευσης» του Τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Ειδίκευση στην Ειδική Αγωγή

2014-2015                                                                                                                                            Ετήσιο Επιμορφωτικό Σεμινάριο  «Πρόγραμμα Ειδίκευσης στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση –Λογοθεραπεία –Συμβουλευτική».

Αγγλική Γλώσσα

1991                                                                                                                                                       Πτυχίο Αγγλικών «FIRST CERTIFICATE IN ENGLISH», University of Cambridge.

Πτυχίο Ζωγραφικής

1993                                                                                                                                                     Πτυχίο CERTIFICAT de fin d’e′tudes της Σχολής Σχεδίου και Ζωγραφικής του Παρισίου ABC  DE PARIS.

Πιστοποίηση στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών

2009                                                                                                                                          Βεβαίωση Πιστοποίησης Δεξιοτήτων και Γνώσεων στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών, στο πλαίσιο της Πράξης «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε βασικές δεξιότητες των τεχνολογιών πληροφορίας και επικοινωνιών (ΤΠΕ) στην Εκπαίδευση

2014                                                                                                                                     Πιστοποίηση Β΄ Επιπέδου ΤΠΕ «Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση και εφαρμογή των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη».

Σχολικός Εκφοβισμός

2015                                                                                                                                         Ολοκλήρωση  Προγράμματος εξ αποστάσεως εκπαίδευσης 50 ωρών των Πράξεων  «Ανάπτυξη και Λειτουργία Δικτύου Πρόληψης και Αντιμετώπισης των Φαινομένων Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού».

Σχολικές Δράσεις- Εκπαιδευτικά Προγράμματα

2014                                                                                                                                        Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Teachers or Europe με θέμα: « Η ζωγραφική του 20ου αιώνα στην Ευρώπη και οι επιρροές της στους Έλληνες ζωγράφους της εποχής».

2016                                                                                                                                         Συμμετοχή στην επιμορφωτική δράση Teachers 4 Europe 2015-2016  με θέμα : «Παιδιά σαν χελιδόνια».                                                                                                                                      Το Πρόγραμμα παρουσιάστηκε στα πλαίσια επιμορφωτικής ημερίδας που οργανώθηκε από το Σχολικό Σύμβουλο της 5ης Περιφέρειας Σχολικών Συμβούλων Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Τρικάλων   στην Πηγή Τρικάλων.

2012                                                                                                                                          Υλοποίηση Πολιτιστικού Προγράμματος με θέμα : «Παραμύθι: από το χθες στο σήμερα, στο αύριο».

2013                                                                                                                                           Υλοποίηση Περιβαλλοντικού Προγράμματος με θέμα: «Ανακύκλωση- Τίποτα δεν πάει χαμένο».                                                                                                                                  Παρουσιάστηκε στα πλαίσια επιμορφωτικής ημερίδας που οργανώθηκε από τον Σχολικό Σύμβουλο της 5ης   Περιφέρειας  Δημοτικής Εκπαίδευσης Τρικάλων στις 11/10/2013 στη Φήκη Τρικάλων.

2014                                                                                                                                         Υλοποίηση Περιβαλλοντικού Προγράμματος με θέμα: «Ο κύκλος του νερού στη φύση».

2014                                                                                                                                         Υλοποίηση Περιβαλλοντικού Προγράμματος με θέμα: « Το δάσος: Αφορμή για καλλιτεχνικές δημιουργίες».