Την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο του ΟΧΙ. Αφού έγινε η βράβευση των μαθητών της Στ΄ τάξης για τη συμμετοχή και την επίδοσή τους σε διαγωνισμούς της Φυσικής που έγιναν το σχολικό έτος 2017-18, οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Δ΄τάξης μαζί με τις εκπαιδευτικούς Ασημακοπούλου Ελένη και Κωστοπούλου Λαμπρινή παρουσίασαν τα γεγονότα των ημερών εκείνων, όπου οι Έλληνες βροντοφώναξαν το ηρωικό ΟΧΙ ορθώνοντας το ανάστημά τους απέναντι στις δυνάμεις της βίας, του φασισμού και του ναζισμού. Μέσα από τα ποιήματα, τα τραγούδια και τα θεατρικά δρώμενα όλοι μας ταξιδέψαμε στις ηρωικές και ένδοξες στιγμές της ιστορίας του έθνους μας στα χρόνια της Κατοχής, που είναι βαμμένη με το αίμα και τους αγώνες των Ελλήνων για ελευθερία, εθνική ανεξαρτησία και διατήρηση της εθνικής μας συνείδησης και αξιοπρέπειας.
Ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας  παρέλασαν στον δρόμο μπροστά από το ηρώο όπου έγινε η κατάθεση στεφάνων.