Το Δημοτικό Σχολείο Γέφυρας κάτω από τον εντυπωσιακό μεγάλο πεύκο μπροστά από το Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων.

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού το Δημοτικό Σχολείο Γέφυρας πραγματοποίησε την Τρίτη 2 Οκτωβρίου αθλητικές δραστηριότητες με σύνθημα: «Ας κινηθούμε…». Έγιναν δραστηριότητες που συνδυάζουν την ψυχαγωγία και την άσκηση στην κατεύθυνση απόκτησης ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών. Στόχος μας είναι να πάψουμε να είμαστε αδρανείς και να μάθουμε να ασκούμαστε. Η έλλειψη άσκησης αποτελεί την κύρια αιτία αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες. Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων συμμετείχαν αρχικά σε έναν περίπατο στους δρόμους του χωριού, που ολοκληρώθηκε σε μία ώρα. Με την καθοδήγηση των γυμναστών, ξεκινήσαμε όλοι από το σχολείο και κατευθυνθήκαμε πρώτα στο Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων όπου έγινε μια στάση για ξεκούραση και φωτογραφίες. Έπειτα ο περίπατος συνεχίστηκε μέσα στο χωριό και ολοκληρώθηκε με την άφιξη στην αυλή του σχολείου μας. Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές συμμετείχαν με τις τάξεις τους σε αθλητικές δραστηριότητες που έγιναν στο προαύλιο του σχολείου και ολοκληρώθηκαν με τη λήξη του σχολικού ωραρίου.
Για να δείτε φωτογραφίες πατήστε εδώ