Ύστερα από απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου, η Γ΄ και η Δ΄ τάξη συμμετείχαν στο πρόγραμμα εκμάθησης κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε για τον δήμο μας κατά τους μήνες Μάιο και Ιούνιο. Το πρόγραμμα εφαρμόζεται για δεύτερη χρονιά με μεγάλη συμμετοχή σχολείων, από το Υπουργείο Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Κάθε Παρασκευή, έχοντας τον απαραίτητο εξοπλισμό και με πολύ ενθουσιασμό, τα παιδιά ξεκινούσαν για την πισίνα του Δημοτικού Κολυμβητήριου του δήμου Χαλκηδόνος, στα Κουφάλια. Συνολικά έγιναν έξι μαθήματα κολύμβησης. Η εμπειρία ήταν μοναδική και το μάθημα με τους ειδικευμένους στην κολύμβηση γυμναστές καταπληκτικό!

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς των μαθητών/τριών που συμμετείχαν με δικά τους έξοδα στο κόστος μετακίνησης. Ελπίζουμε κατά την επόμενη σχολική χρονιά το κόστος της μετακίνησης να καλυφθεί από τους δήμους.