Η συνεργασία, η αγάπη προς τους άλλους, ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, ήταν οι βασικές ιδέες στη σχολική γιορτή του Ιουνίου, που προετοίμασε η γυμνάστρια του σχολείου κ. Αναστασία Καριπίδου, με τη συνδρομή της γυμνάστριας κ.  Σμαρώς Δημητριάδου και των υπόλοιπων εκπαιδευτικών του σχολείου.                                         Μέσα από ομαδικές μουσικοκινητικές δραστηριότητες τα παιδιά συνεργάστηκαν και βίωσαν τα θετικά συναισθήματα του να ανήκουν σε μια ομάδα. Επίσης μέσα από κατάλληλα προσαρμοσμένες δραστηριότητες και παιχνίδια οι μαθητές και οι μαθήτριες κατανόησαν τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζουν οι συνάνθρωποί μας, τα άτομα με ειδικές ανάγκες.                                                                                                                         Ένας από τους σκοπούς της ελληνικής εκπαίδευσης είναι η διαπαιδαγώγηση των νέων στις αρχές της δημοκρατίας και της ελευθερίας. Βασική προϋπόθεση για να εδραιωθούν στην ψυχή και στο μυαλό των παιδιών αυτές οι αρχές, είναι να αναπτυχθούν πρώτα οι πανανθρώπινες αξίες της συμπάθειας, της αγάπης προς τον συνάνθρωπο, της αίσθησης της ομάδας, αλλά και ο σεβασμός προς τους ανθρώπους που μπορεί να είναι διαφορετικοί από εμάς.