Με αφορμή το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα: “Λαογραφία- Περιβάλλον”, η Δ΄τάξη ετοίμασε στην αίθουσα διδασκαλίας ένα μικρό λαογραφικό μουσείο.

Κάθε παιδί ανακάλυψε στο σπίτι της γιαγιάς ένα μικρό θησαυρό. Έτσι κάθε αντικείμενο που χρησιμοποιούνταν τα παλαιότερα χρόνια ( υφαντά χαλιά, ρούχα, κεντήματα, είδη οικιακής χρήσης, εργαλεία κτλ.) ήρθε στην τάξη και τοποθετήθηκε σε μια όμορφη γωνιά.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της τάξης μας υποδέχτηκαν όλα τα παιδιά του σχολείου μας και τα ξενάγησαν στο μουσείο μας.

Επιπλέον με τη βοήθεια των πάντα πρόθυμων μαμάδων και γιαγιάδων ετοιμάστηκε κέρασμα με παραδοσιακά γλυκά. Φανουρόπιτα, μικίκια, ωτία, χαλβάς σιμιγδαλένιος, ήταν μερικά από τα γευστικότατα γλυκά που δοκιμάσαμε. Τραγουδήσαμε, χορέψαμε παραδοσιακούς χορούς, είπαμε αινίγματα.

Την Πέμπτη 15 Μαρτίου παρουσιάσαμε στους γονείς το πρόγραμμά μας.

Κλείνοντας, όλοι είπαν το δικό τους σύνθημα για ένα καθαρό και φροντισμένο περιβάλλον, γιατί μάθαμε να διδασκόμαστε από το παρελθόν, να φροντίζουμε και να νοιαζόμαστε το παρόν, να χτίζουμε γερά το μέλλον.