Στις 5, 6, και 7 Μαίου πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών της Στ’ τάξης του σχολείου μας στην Αθήνα. Οι μαθητές επισκέφθηκαν το Αττικό Πάρκο στα Σπάτα όπου απόλαυσαν μια υπέροχη βόλτα ανάμεσα σε μοναδικά είδη ζώων, άγρια και ήμερα ενώ η επίδειξη των δελφινιών καθήλωσε μικρούς και μεγάλους. Στη συνέχεια τα παιδιά επισκέφθηκαν την Τριλογία στην οδό Πανεπιστημίου. Πρόκειται για τρία επιβλητικά νεοκλασικά μέγαρα, το Πανεπιστήμιο (Προπύλαια), η Ακαδημία Αθηνών και η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος. Όλοι εντυπωσιάστηκαν από την αρχιτεκτονική των κτιρίων και τους υπέροχους κήπους με γλυπτά σπουδαίων καλλιτεχνών.

Τη δεύτερη μέρα οι μαθητές ανέβηκαν στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης και ξεναγήθηκαν στα ιστορικά μνημεία. Τα παιδιά  επισκέφθηκαν το Μουσείο Ακρόπολης και τη Βουλή των Ελλήνων. Έγινε ξενάγηση στο χώρο του Κοινοβουλίου και παρακολούθησαν με ενδιαφέρον το πρόγραμμα ενημέρωσης για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της Βουλής. Στη συνέχεια μικροί, μεγάλοι περπάτησαν στα γραφικά δρομάκια της Πλάκας ενώ απόλαυσαν νόστιμα φαγητά, παγωτό και ψώνια αναμνηστικών ειδών. Αργά το απόγευμα πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος ενώ έκαναν και βραδινή βόλτα στη Γλυφάδα.

Την τρίτη μέρα της εκδρομής οι μαθητές επισκέφθηκαν το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο Αθηνών (Παλιά Βουλή) και ξεναγήθηκαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο όπου θαύμασαν έργα του πολιτισμού μας.Το μεσημεράκι της Κυριακής τα παιδιά με τους συνοδούς τους πήραν το δρόμο της επιστροφής για τη Γέφυρα έχοντας ζήσει μοναδικές στιγμές και έχοντας γεμίσει με γνώσεις και ωραίες εικόνες!

20170505_115619 20170505_190808   athina 20170506_141629 20170507_112058 20170507_110245