Την προηγούμενη εβδομάδα στο μάθημα της Γλώσσας διαβάσαμε μια συνταγή για κουλουράκια λαδιού. Η δασκάλα μας μας πρότεινε να εκτελέσουμε τη συνταγή στην τάξη. Όλα τα παιδιά συμφωνήσαμε και έτσι η ζαχαροπλαστική κανονίστηκε για την Παρασκευή.

Ήρθαν δυο μητέρες και μας βοήθησαν. Ήταν η κ. Στέλλα Βορδογιάννη και η κ. Ζωή Ελευθέρογλου

Το μείγμα ήταν έτοιμο και αρχίσαμε να πλάθουμε τα κουλουράκια.  Ήταν  μια όμορφη και διασκεδαστική εμπειρία. Τα αγόρια σχημάτισαν με το ζυμάρι τα αρχικά του ονόματός τους. Εμείς τα κορίτσια κάναμε αστεράκια, καρδούλες, γυαλάκια. Έπειτα τα ψήσαμε στο φούρνο του σχολείου. Μοσχομύρισε όλο το σχολείο. Τι ωραία μυρωδιά!

Τα κουλουράκια είχαν μεγάλη επιτυχία. Έγιναν αφράτα και πεντανόστιμα. Κεράσαμε τους δασκάλους και μερικά παιδιά και τα υπόλοιπα τα φάγαμε στην τάξη. Γλείφαμε τα δάχτυλά μας.

Εύχομαι μέχρι να τελειώσουμε το Δημοτικό να αποκτήσουμε κι άλλες τέτοιες όμορφες εμπειρίες. Όταν μεγαλώσουμε και τραβήξει ο καθένας το δικό του δρόμο, θα θυμόμαστε με συγκίνηση τα παιδικά μας χρόνια στο σχολείο.

από τη μαθήτρια Αργυρώ Ελευθέρογλου, Δ΄1 τάξη