Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018-2019

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Σήμερα 28/9/2018 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε η «Πανελλήνια ημέρα σχολικού  αθλητισμού.» Με σύνθημα «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ», τα παιδιά υλοποίησαν αθλητικές δράσεις υπό την καθοδήγηση της γυμνάστριας του σχολείου.  Στόχος  της υλοποίησης του προγράμματος  είναι, μέσα από την άσκηση  και την  ψυχαγωγία, να οδηγηθούν τα παιδιά στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και στη βελτίωση της φυσικής κατάστασής τους, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα που θεωρούνται ως κύριες αιτίες για την αύξηση της παχυσαρκίας και των καρδιακών παθήσεων.

Αρχικά έγινε ενημέρωση από τη γυμνάστρια του σχολείου για την ανάγκη της κίνησης στην καθημερινότητα των παιδιών ως υιοθέτηση ενός καλού τρόπου ζωής. Στη συνέχεια ακολούθησαν αθλητικές δράσεις, όπως γρήγορο βάδην 2 χλμ. εντός του χωριού Γαρεφείου, παραδοσιακοί τοπικοί χοροί, αλλά και από όλη την Ελλάδα, σκυταλοδρομίες ανά τάξη και τέλος γνωριμία με τον στίβο και την εκμάθηση εμποδίων.