ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Την Κυριακή 28 Οκτωβρίου γιορτάσαμε την εθνική επέτειο του ΟΧΙ που βροντοφώναξαν οι Έλληνες στους Ιταλούς το 1940, όταν ζήτησαν την πατρίδα μας. Εμείς όμως επιλέξαμε τον πόλεμο αντί για την παράδοσή της. Εκκλησιαστήκαμε στον ιερό ναό Αγίου Ματθαίου και παρακολουθήσαμε τον πανηγυρικό λόγο από την εκπαιδευτικό του Δημοτικού Σχολείου Μυγδάλη Ευανθία. Στη συνέχεια μεταφερθήκαμε στο Ηρώο του χωριού όπου και πραγματοποιήθηκε επιμνημόσυνη δέηση στους Ήρωες πεσόντες στον πόλεμο και κατάθεση στεφανιών. Είναι χρέος μας να τιμούμε κάθε χρόνο όσους έδωσαν τη ζωή τους για να είμαστε εμείς ελεύθεροι σήμερα! Στη συνέχεια ακολούθησε η παρέλαση του Νηπιαγωγείου Γαρεφείου και του Δημοτικού Σχολείου Γαρεφείου και εισπράξαμε το δυνατό χειροκρότημα των παρευρισκόμενων!!