Δεκ 06

Στολισμός χριστουγεννιάτικου δέντρου στο σχολείο μας!

Ο ερχομός των Χριστουγέννων δημιουργεί ευχάριστη διάθεση που συνοδεύεται από ευγενή συναισθήματα, δημιουργώντας εορταστικό κλίμα στο σχολείο μας. Σε μια τέτοια ατμόσφαιρα οι μαθητές του σχολείου μας στόλισαν το χριστουγεννιάτικο δεντράκι ανήμερα του Αγίου Νικολάου, μιας και στην Δύση η γιορτή του Αγίου Νικολάου, που λέγεται Santa Claus (σύντμηση του Santa Nicolaus), συνδέεται με τα Χριστούγεννα και με την ανταλλαγή δώρων. Και αυτό, γιατί ο Άγιος Νικόλαος υπήρξε προστάτης των φτωχών, ενώ έδινε και δώρα σε παιδιά και απόρους, συνήθως στα κρυφά, χωρίς να αποκαλύπτει την ταυτότητά του. Τα παιδιά πλημμυρισμένα από αγάπη τραγουδούν χριστουγεννιάτικα τραγούδια μεταφέροντας ευχές για αγάπη και ειρήνη σ’ όλο τον κόσμο.

Ειρηνικά και ευτυχισμένα Χριστούγεννα

από τους μαθητές και το εκπαιδευτικό προσωπικό

του Δημοτικού Σχολείου Γαρεφείου!