Εθνική Λυρική Σκηνή: “Η Κοκκινοσκουφίτσα”

Την Τρίτη 2 Απριλίου 2013, παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου, η Ε΄ τάξη του Σχολείου μας παρακολούθησε στην Εθνική Λυρική Σκηνή το κλασικό παραμύθι του Σαρλ Περώ “Η Κοκκινοσκουφίτσα” (τη μουσική συνέθεσε το 1962ο Αμερικανός συνθέτης, πιανίστας και οργανίστας Σύμουρ Μπάραμπ)
Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε΄1 έγραψαν μετά την παράσταση:
“Μου άρεσε η λυρική γιατί ήταν μια άλλη εμπειρία που δεν έχω ξαναδεί”, “Με ξετρέλανε γιατί πρώτη φορά είδα όπερα!”,”Ζωντανή μουσική, ωραίες φωνές και πολύ ωραία σκηνή”,”Νομίζω ότι δεν κατάλαβα πολύ τη Λυρική γιατί πήγα για πρώτη φορά”,”Εντυπωσιακό θέαμα”, “Υπέροχο θέαμα αλλά δεν το απόλαυσα όσο θα ήθελα γιατί τα παιδιά ενός νηπιαγωγείου έκαναν φασαρία!”
Δείτε τις φωτογραφίες μας από τη Λυρική καθώς και από την Τριλογία (Πανεπιστήμιο, Εθνική Βιβλιοθήκη, Εθνική Πινακοθήκη που ήταν κοντά και δεν παραλείψαμε να επισκεφθούμε)και σκηνές από την παράσταση που απολαύσαμε!
Ε΄1 Τριλογία-Λυρική Σκηνή
Η Κοκκινοσκουφίτσα