ΝΕΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Οι εγγραφές των μαθητών στην Α΄ τάξη του Ελληνικού Δημοτικού  σχολείου Φρανκφούρτης για το  σχολικό έτος 2024-2025 ξεκίνησαν.

Για την εγγραφή μαθητή στην Α΄ τάξη ο γονέας πρέπει απαραίτητα να προσκομίσει τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου από την Ελλάδα.
  2. Πιστοποιητικό φοίτησης Νηπιαγωγίου
  3. Αποδεικτικό στοιχείο (Anmeldung) απ’ το οποίο να φαίνεται ότι ο μαθητής έχει δηλωθεί στο Δήμο της πόλης.
  4. Το Διαβατήριο του παιδιού και τις ταυτότητες των γονέων ή κηδεμόνων.
  5. Προσκόμιση βιβλιαρίου υγείας του μαθητή στο οποίο να φαίνεται, ότι έγιναν  τα   εμβόλια, που προβλέπονται.
  6. Απαραίτητη η προσκόμιση    Ιατρικής    βεβαίωσης του   μαθητή (Gesundheitsattest ή Ärztliche Bescheinigung), για την συμμετοχή στο μάθημα της Γυμναστικής.
  7. Αίτηση – Υπεύθυνης Δήλωση εγγραφής, η οποία συμπληρώνεται στο σχολείο.

Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2024-2025 στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου