Αρχική » STEAM » Ενημέρωση για το πρόγραμμα Digital Myths

Οκτώβριος 2022

Ενημέρωση για το πρόγραμμα Digital Myths

Η Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία The Future Myth Project, στο πλαίσιο του Πανελλαδικού Εκπαιδευτικού Προγράμματος “Καλλιτεχνικές Δράσεις για Παιδιά & Εφήβους” του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού, διοργανώνει για δεύτερη συνεχή χρονιά την εκπαιδευτική και καλλιτεχνική δράση υπό τον τίτλο  DIGITAL MYTHS.

Digital Myths: Παιδιά από ακριτικά μέρη της Ελλάδας διασώζουν, ψηφιακά, τους μύθους του τόπου τους, μέσω δημιουργικών διαδικτυακών εργαστηρίων Τέχνης & Αστρονομίας! Με τη διεκπεραίωση των εργαστηρίων, τα παιδιά που θα συμμετέχουν θα έχουν δημιουργήσει από κοινού ένα ψηφιακό μυθολόγιο του τόπου τους το οποίο θα αναρτηθεί δημόσια σε ξεχωριστό ιστότοπο. Με τον τρόπο αυτό, τα παιδιά θα διασώσουν ψηφιακά μύθους και παραδόσεις που τείνουν να χαθούν.

Η δράση περιλαμβάνει:

3 δίωρα online σεμινάρια σχεδιασμένα για παιδιά Δημοτικού και Γυμνασίου. Τα σεμινάρια εγείρουν τη φαντασία των παιδιών ενώ μέσα από το καλλιτεχνικό παιχνίδι, προσφέρουν μια εισαγωγή στη Ψηφιακή Τέχνη. Σκοπός της δράσης είναι να προάγει την επικοινωνία και την πολιτισμική συνδιαλλαγή όσο και να φέρει τους μαθητές κοντά ανεξάρτητα από την γεωγραφική τους τοποθεσία.

Η δράση θα πραγματοποιηθεί online, ζωντανά μέσω εύχρηστης ειδικής διαδικτυακής πλατφόρμας με εύκολη προσβασιμότητα στις 31/10, 3/11 και 7/11 στις 14:30- 16:30 μμ.

Τα σεμινάρια προτείνεται να παρακολουθηθούν κατά μόνας από το σπίτι ή  σε πολύ μικρές ομάδες.

Παιδιά του σχολείου μας  συμμετείχαν στην περσινή δράση. Όσα από αυτά παρακολουθούσαν ομαδικά τα σεμινάρια θα έχουν την δυνατότητα να το κάνουν και φέτος στο σχολείο (υπό την επίβλεψη κου Κυριακίδη και κας Τζιαμπάζη,  2 ομάδες των 5 ατόμων). Οι  υπόλοιποι μπορούν να συμμετέχουν από το σπίτι, εφόσον οι γονείς και κηδεμόνες υπογράψουν την υπεύθυνη δήλωση.

Όσοι γονείς ενδιαφέρονται να περάσουν να υπογράψουν την υπεύθυνη δήλωση από το σχολείο μέχρι την Τετάρτη 5/10/2022.

Σαν σήμερα

1/9/1946: Οι Έλληνες καλούνται σε δημοψήφισμα και αποφασίζουν με ποσοστό 68% την επάνοδο του Βασιλιά Γεώργιου Β που βρίσκεται εξόριστος στη Βρετανία. Από την ψηφοφορία απέχει το ΚΚΕ.