Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019

Σεπ 201911

Αγιασμός 2019

Πρώτη ημέρα της Σχολικής μας χρονιάς. Ημέρα χαράς. Χτύπησε το πρώτο κουδούνι και όλοι ήρθαμε ξεκούραστοι και χαρούμενοι. Το Σχολείο μας ,σαν μία πνευματική κυψέλη  σας μάζεψε σήμερα για να σας προσφέρει το νέκταρ της γνώσης . Και όχι μόνο γνώσεις αλλά και αξίες , αρετή , τιμιότητα , ήθος κ.ά.

Κυρίες και Κύριοι, σεβαστοί ιερείς , άρχοντες του τόπου μας, αγαπητά μας παιδιά. Θα ξεκινήσουμε με την ευλογία της εκκλησίας. Αρχίζουμε με τον Αγιασμό , μία τελετή της εκκλησίας μας που μας θυμίζει τη βάπτιση του Κυρίου μας. Το νερό καθαγιάζεται με την κάθοδο του Αγίου Πνεύματος, μας φωτίζει και μας αγιάζει. Όπως το Άγιο Πνεύμα κατήλθε και έκανε τους αγράμματους ψαράδες πάνσοφους , έτσι το Φως φωτίζει τις καρδιές μας και μας οδηγεί στη αλήθεια, που είναι ο Χριστός.

Διαβάστε την προσευχή για τη νέα σχολική χρονιά από την ακολουθία του αγιασμού, που τελεί ο ιερέας στα σχολεία την πρώτη μέρα της σχολικής χρονιάς.

Κύριε Ἰησού Χριστέ, εσύ που είσαι ἡ πηγή τῆς σοφίας καί τῆς γνώσης.

Εσύ, πού μέ τήν ἐπιφοίτηση τοῦ Ἁγίου Πνεύματος, ἔκανες τούς ψαράδες πάνσοφους ἀποστόλους, καί τούς ἔστειλες νά κηρύξουν τό Εὐαγγέλιο, γιά τήν σωτηρία τοῦ κόσμου.

Εσύ, Κύριε, πού με τό φῶς Σου διαλύεις κάθε εἴδους σκοτάδι, δῶσε, αὐτό τό φῶς Σου να
λάμψει καί στίς καρδιές ὅλων τῶν διδασκόντων καί τῶν μαθητῶν που σπουδάζουν στό
ἐκπαιδευτηριο αὐτό.

Φώτιζέ τους νά ἀναζητοῦν τήν ἀλήθεια, που εἶναι μία καί ἔχει πηγή Ἐσένα.
Δῶσε Κύριε, σύνεση, νά ἐπιθυμοῦμε να κυβερνάει τήν ζωή μας τό φῶς Σου, καί νά ποθοῦμε, νά γεμίζει τήν ζωή μας.

Εὐλόγησέ μας, Κύριε ὅλους, και ἰδιαιτέρως αὐτά τά παιδιά, που τώρα
οἰκοδομοῦν τή ζωή τους.

Εὐλόγησέ τα, νά ἐπιτύχουν στήν προσπάθειά τους.

Ἀξίωσέ τα, νά ὁλοκληρώσουν τις σπουδές τους καί νά εἶναι χαρά καί καύχημα
γιά τούς γονείς τους καί τούς δασκάλους τους.

Ἀξίωσέ τα νά προκόψουν, σέ πίστη, σέ ἀνθρωπιά, καί σέ καλωσύνη, μέ τήν χάρη Σου καί μέ τήν εὐλογία Σου.

Αμήν

Αρωγοί στο έργο μας και συμπαραστάτες είναι οι γονείς .

Την τιμητική τους σήμερα έχουν τα πρωτάκια , που θα μπούνε στην τάξη και θα γνωρίσουν τη δασκάλα τους και θα ακολουθήσουν και οι άλλες τάξεις. Μετά την γνωριμία θα  πάρετε βιβλία και θα αποχωρήσετε.

11 Σεπτεμβρίου – Καλή και ευλογημένη σχολική χρονιά