Τρίτη 11 Ιουνίου 2019

Ιούν 201911

Ημερήσια εκδρομή στην περιοχή «Παναγία» του Φούφα

Την Τρίτη  11/06/2019  στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και της γνωριμίας με το περιβάλλον και τη φύση , πραγματοποιήσαμε ημερήσια εκδρομή στην περιοχή «Παναγία» του Φούφα. Γνωρίσαμε από κοντά την πανίδα της περιοχής και ιδιαίτερα την χλωρίδα. Είδαμε από κοντά τα φυτά, τα λουλούδια , το ποτάμι Ζοβανό και τα έντομα. Παίξαμε , χορέψαμε και περάσαμε πολύ ωραία. Έτσι λοιπόν βοηθήσαμε τα παιδιά,  να κατανοήσουν το περιβάλλον, την ολότητα και τη σημασία του , να αποκτήσουν γνώσεις γι αυτό , τις λειτουργίες του και τα προβλήματά του και να ευαισθητοποιηθούν στα περιβαλλοντικά ζητήματα .