Κυριακή 9 Ιουνίου 2019

Ιούν 20199

Το ετήσιο μνημόσυνο υπέρ του Μακεδονομάχου Καπετάν Φούφα στην Τ.Κ. του Φούφα Εορδαίας

Την Κυριακή 9 Ιουνίου 2019 τελέστηκε με λαμπρότητα το ετήσιο μνημόσυνο των υπέρ Πίστεως και Πατρίδος πεσόντων Μακεδονομάχων και του ήρωα Καπετάν Φούφα (Ζαχαρία Παπαδά). Οι εκδηλώσεις μνήμης πραγματοποιήθηκαν παρουσία πλήθος κόσμου, στη ομώνυμη τοπική Κοινότητα του δήμου Εορδαίας. Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση, χοροστατούντος του Μητροπολίτη κ.κ. Θεόκλητου, παρουσία επίσημων προσκεκλημένων, ενώ έγινε επίσης η ανάγνωση του πανηγυρικού της ημέρας, όπως επίσης, πραγματοποιήθηκε και η κατάθεση στεφάνων. Οι εκδηλώσεις συνεχίστηκαν με παρέλαση μαθητικών τμημάτων και τμημάτων πολιτιστικών συλλόγων. Εφέτος συμπληρώθηκαν 112 χρόνια απ’  τη θυσία των υπέρ πίστεως και πατρίδος πεσόντων Μακεδονομάχων, κατά τον Μακεδονικό αγώνα.