Η Χριστουγεννιάτικη Γιορτή μας με τον Ομράν

Δεκ 201822

Ήταν πολύ όμορφη η γιορτή του σχολείου μας την Παρασκευή το πρωί της 21ης Δεκέμβρη 2018.

Η Πρώτη και η Δεύτερη τάξη, ως είθισται, με τους δασκάλους τους οργάνωσαν τη γιορτή. Οι μαθητές της Α΄ τάξης τραγούδησαν και είπαν ποιηματάκια και οι της Β΄ τάξης έπαιξαν θέατρο. Ο τίτλος του έργου: “Γράμμα στον Αη Βασίλη από τον Ομράν”.  Το παιδικό βιβλίο με τον ομώνυμο τίτλο έγραψε ο συγγραφέας παιδικής λογοτεχνίας Θάνος Κόσυβας. Η ιστοριούλα αναφέρεται σε έναν μικρό πρόσφυγα που θέλει κι αυτός ένα δώρο από τον Αη Βασίλη.

Τη γιορτή παρακολούθησαν οι υπόλοιποι μαθητές μαζί με γονείς. Οι μαθητές ήταν άριστοι ηθοποιοί και κατάφεραν επίσης άριστα να περάσουν το μήνυμα του έργου.
Θερμές ευχαριστίες στον δάσκαλο της Β΄ τάξης Νικόλαο Μαρτσούλη που διασκεύασε περαιτέρω το έργο για να μπορούν να συμμετέχουν όλα τα παιδιά της τάξης.

Μετά το πέρας της γιορτής οι γονείς των μαθητών της Β΄ τάξης πρόσφεραν γλυκά σε όλους.

Καλά Χριστούγεννα και Καλή Πρωτοχρονιά!!!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| με ετικέτα  |  | Δεν υπάρχουν σχόλια »

Δεκέμβριος 2018