Στη Δημοτική Βιβλιοθήκη και στην Έκθεση Φωτογραφίας

Νοέ 20188

Διαθεματική Εκπαίδευση

Την Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2018 οι μαθητές των τάξεων Ε΄ & ΣΤ΄ επισκέφτηκαν δύο εξαιρετικούς χώρους των γραμμάτων και του πολιστισμού.

α. Η Δημοτική Βιβλιοθήκη του Αμυνταίου δέχθηκε στους χώρους της, τους μαθητές μας και τις δασκάλες τους κυρίες Μαρία Πετσίβα και Ολυμπία Παπαθανασίου. Η οικοδέσποινα κυρία Ευγενία Σωτηριά, ειδικευμένη Βιβλιοθηκονόμος με γνώση, αλλά και διάθεση τους ενημέρωσε, τους ξενάγησε, τους μύησε στο βιβλίο και σε ό,τι έχει σχέση με το χώρο. Μας έφτιαξε και τον οδικό χάρτη για τη δική μας σχολική βιβλιοθήκη. Εξαιρετική εμπειρία. Ευχαριστούμε πολύ την Ευγενία Σωτηριά.

β. Η Έκθεση παλαιών φωτογραφιών στο Παλαιό 1ο Δημοτικό Σχολείο Αμυνταίου είχε μεγάλο ενδιαφέρον, το οποίο έγινε μεγαλύτερο γιατί ξεναγός μας ήταν ο Νικήτας Κακαβάς. Ιατρός Καρδιολόγος, πολυγραφότατος (συγγραφέας) και Αμυνταιώτης. Με διάθεση και γνώση ήταν δάσκαλος εξαιρετικός για τα παιδιά μας. Τον ευχαριστούμε πολύ.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες και στην κυρία Αρετή Κοσμοπούλου που μας προσκάλεσε και οργάνωσε την επίσκεψή μας.

Νοέμβριος 2018

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.