Επίσκεψη και μάθημα Γεωγραφίας στις λίμνες Χειμαδίτιδα και Ζάζαρη

Απρ 201828

Την Παρασκευή 27 Απριλίου 2018 οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας στις λίμνες Χειμαδίτιδα και Ζάζαρη.

Το νερό δεν αποτελεί ανεξάντλητο φυσικό πόρο. Η βιώσιμη αντιμετώπισή του είναι επιτακτική ανάγκη. Η αναγκαιότητα για γνώση της οικολογικής χρησιμότητας των υγροτόπων και της ανάγκης συνέχειας αυτών. Η παρεμβατική σχέση του ανθρώπου με τις λίμνες και τα ποτάμια. Γι’ αυτό βρέθηκαν οι μαθητές εκεί. Πέρα από τη θεωρητική προσέγγιση του θέματος, αλλά και της ηλεκτρονικής και εικονικής ενασχόλησης στο σχολείο, η επιτόπου διερεύνηση και εξέταση είναι η εξασφάλιση της διαχρονικής γνώσης.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον βιότοπο των δύο λιμνών και έδειξαν την αποφασιστικότητά τους, ως ενήλικες πολίτες αργότερα, να υπερασπιστούν το δικαίωμα της φύσης να λειτουργεί και οι ανθρώπινες παρεμβάσεις να είναι χρήσιμες και ενισχυτικές.

Οι μαθητές απέδειξαν στο χώρο ότι η πρότερη γνώση τους ήταν αρκετά πλούσια.

Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω. Κομφούκιος, 551-479 π.X., Κινέζος φιλόσοφος

Απρίλιος 2018

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.