Ο Λάζαρος στη Φανερωμένη και στο Αρδάνι τρικάλων

Ο Λάζαρος στην φανερωμένη Τρικάλων

Τη μέρα του φτωχολάζαρου μαζεύονταν τα κορίτσια σε κάποιο σπίτι και έφτιαχναν μια πίτα, που την έλεγαν Λαζαρόπιτα.  Την ώρα που ψηνόταν η πίτα τραγουδούσανε τα κορίτσια: «ψήσε πίτα ψήσε και ροδοκοκκίνισε να φάνε οι λαζαρίνες να πάνε στο Λάζαρο».  Αφού ψηνόταν η πίτα, έτρωγαν και τραγουδούσαν  τραγούδια για το Λάζαρο.

Το άλλο Σάββατο του Λαζάρου είχαν καλάθια στολισμένα με μαργαρίτες του αγρού.  Τις περνάγανε σε ένα σκοινί και τις δένανε στο καλάθι και το στολίζανε.

Πρώτα τραγουδούσαν το Λάζαρο τα κορίτσια στην εκκλησία και μετά σε όλα τα σπίτια του χωριού.  Τα κορίτσια σε κάθε σπίτι τραγουδούσαν διαφορετικό τραγούδι  που ανταποκρινόταν καλύτερα στην οικογένεια του σπιτιού.

Ο Λάζαρος στο Αρδάνι Τρικάλων

Την Παρασκευή το βράδυ, παραμονή του Λαζάρου, το κάθε κορίτσι αρμάτωνε το καλάθι της (δηλαδή το στόλιζε) με διάφορα λουλούδια που τα μάζευε από τον αργό, ήταν ανεμώνες ή άνθη από δέντρα ανθισμένα στην αυλή τους. Τα καλάθια τους τα αφήνανε το βράδυ έξω για να είναι δροσερά τα λουλούδια που τα στόλιζαν. Το ίδιο βράδυ κορίτσια πήγαιναν κρυφά σε σπίτια άλλων κοριτσιών και ρίχνανε τσουκνίδες μέσα στα καλάθια , για να σπάσουν τα αυγά,  που θα μάζευαν οι λαζαρίνες την επόμενη μέρα.

Το Σάββατο του Λαζάρου, πριν ξεκινήσουν οι λαζαρίνες από το σπίτι τους, έβαζαν στο καλάθι τους ένα αβγό, το φώλι, για να μαζέψουν πολλά αβγά.

Ξεκινούσαν 3 με 4 κορίτσια, ντυμένα όμορφα, με τα  αρματωμένα τους καλάθια και γυρίζανε από σπίτι σε σπίτι  όλο το χωριό, τραγουδώντας το Λάζαρο .

Για κάθε σπίτι είχαν και διαφορετικό τραγούδι.  Αν είχε αρραβωνιασμένο παιδί τραγουδούσαν για το αρραβωνιασμένο, αν είχε μωρό για το μωρό, αν είχε ξενιτεμένο για τον ξενιτεμένο, ακόμα και για τα σπίτια που δεν τους έδιναν τίποτα είχαν κατάλληλο τραγούδι.

Στο τέλος  κάθονταν και μέτραγαν πόσα αβγά έχει η κάθε μια και πόσα έσπασε.

Έφη Πάτρα Δ΄Τάξη

“Ο Λάζαρος στη Φανερωμένη και στο Αρδάνι τρικάλων”