Η εφημερίδα μας

Ρατσισμός αιτία Βίας

Ρατσισμός είναι κάθε διάκριση που υποτιμά και θεωρεί κατώτερη μια ομάδα ανθρώπων λόγω φυλής, θρησκείας και διαφορετικότητας.

Για παράδειγμα μία δεκαπεντάχρονη Αφρικάνα, η  Λόρεϊν Νισέιν, θύμα  ρατσισμού, αφηγήθηκε την τραυματική εμπειρίας της.

Ένας λευκός καταστηματάρχης στη Νότια Αφρική την κατηγόρησε ότι έκλεψε ρούχα από το κατάστημά του και πήρε το νόμο πάνω του. Την έδεσε και την έλουσε από πάνω μέχρι κάτω με λευκή μπογιά.

Ο Ρατσισμός είναι ένα πολύ επικίνδυνο φαινόμενο επειδή αδικεί  κάποιους και δημιουργεί μίσος μεταξύ των ανθρώπων το οποίο συχνά μετατρέπεται σε βία.

Πιστεύω ότι κανείς δεν είναι κατώτερος από τους άλλους μόνο και μόνο επειδή ανήκει σε άλλη φυλή, διαφορετική  θρησκεία ή διαφορετική κοινωνική ομάδα. Όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι μεταξύ τους και πρέπει να έχουν τα ίδια δικαιώματα, αλλά και υποχρεώσεις.

Εμείς τα παιδιά χρειάζεται να φτιάξουμε μια νέα κοινωνία χωρίς διακρίσεις, με ίσα δικαιώματα και ευκαιρίες για όλους.

Μάκης Αντάρης

Στ΄ τάξη.

Τραγούδια για το Λάζαρο, όπως τα έλεγαν παλιά στη Φανερωμένη Τρικάλων

Εργασία της Μαθήτριας Έφης Πάτρας Δ΄Τάξη

ΛΑΖΑΡΟΣ

Καλημέρα σας καλή χρονιά σας

Τώρα που ‘ρθαμε στην αφεντιά σας

Να τραγουδήσουμε το Λαζαράκο

Διαβάστε το όλο

Τραγούδια για το Λάζαρο, όπως τα έλεγαν παλιά στο Αρδάνι Τρικάλων και μας τα είπε η κυρία Σοφία.

Στού  την την αυλή

Στού την την πόρτα

Δέντρος και μηλιά και κυπαρίσσι Διαβάστε το όλο

Ο Λάζαρος στην φανερωμένη και στο Αρδάνι Τρικάλων