Η ζωή στο χωριό τα παλιότερα χρόνια

(Συνέντευξη από τον παππού μου Θωμά)

–          Παππού, πως ήταν η ζωή στο χωριό παλιά;

–          Καθημερινά οι άνθρωποι ξυπνούσαν νωρίς το πρωί για να αρμέξουν, να ταΐσουν και να ποτίσουν τα ζώα. Μετά οι άντρες πήγαιναν στο χωράφι για τις καθημερινές τους εργασίες.

–          Ποιες ήταν οι καθημερινές συνήθειες των ανθρώπων;

–          Οι γυναίκες καθημερινά ασχολούνταν με τις δουλειές του σπιτιού, που ήταν το ζύμωμα του ψωμιού και η  ετοιμασία του φαγητού. Το γάλα που έπαιρναν από τα ζώα και το έκαναν τυρί. Όταν οι άντρες έλειπαν στα χωράφια, οι γυναίκες εκτός από τις δουλειές του σπιτιού και τη φροντίδα των παιδιών, φρόντιζαν και τα ζώα.

–          Παππού, πώς περνούσαν τότε οι άνθρωποι τον ελεύθερο χρόνο τους;

–          Οι γυναίκες ασχολούνταν με τον αργαλειό, όπου εκεί έφτιαχναν τα φλοκάτα και επίσης έπλεκαν και κένταγαν. Οι άντρες στον ελεύθερο χρόνο τους πήγαιναν στο καφενείο, έπιναν τσίπουρο και έπαιζαν χαρτιά.

–          Τι ήταν αυτό που τους άρεσε τότε στο χωριό; Ήθελαν να αλλάξουν κάτι;

–          Στο χωριό μας άρεσε η ησυχία που υπήρχε, το καθαρό νερό και ο φρέσκος αέρας που δεν υπήρχαν στην πόλη. Πιστεύω ότι κανείς δεν θα ήθελε να αλλάξει κάτι στο χωριό μας, όπως ήταν παλιά μας άρεσε.

–          Τι θυμούνται οι παλιότεροι από τα παλιά και τι έχει αλλάξει σήμερα;

–          Παλιά υπήρχε σεβασμός. Οι άνθρωποι ήταν αγαπημένοι και αλληλοϋποστηρίζονταν και βοηθούσαν ο ένας τον άλλο. Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει. Δεν υπάρχει σεβασμός, οι άνθρωποι νοιάζονται μόνο για τον εαυτό τους και έχουν αποξενωθεί.

Θωμάς Αντάρης Στ’ τάξη

18/2/2011

“Η ζωή στο χωριό τα παλιότερα χρόνια”