Παρουσίαση βιβλίου

Είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Φανερωμένης τη συγγραφέα και σχολική σύμβουλο Προσχολικής Αγωγής Τρικάλων κ. Κατερίνα Παπανικολοπούλου, που με χαρά αποδέχτηκε  πρόσκλησή μας και  παρουσίασε στα παιδιά του Νηπιαγωγείου και Δημοτικού Φανερωμένης ένα από τα βιβλία της, σε μια πολύ όμορφη εκδήλωση,  μέσα από την οποία ξεπήδησαν συναισθήματα φιλίας και αγάπης τα οποία  άγγιξαν τους μικρούς μαθητές που στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν για αυτά και να τα εκφράσουν μέσα από τις δημιουργίες τους.

Το βιβλίο που μας παρουσίασε η συγγραφέας ήταν «Η ωραιότερη ζωγραφιά της Μαρίνας».  Ένα παραμύθι, γεμάτο αισθήματα φιλίας και αγάπης, για ένα κοριτσάκι που άφησε πίσω το χωριό της, το σχολείο, συγγενείς και φίλους για μια «καλύτερη ζωή» στην πόλη. Εκεί στο μεγάλο σχολείο , η Μαρίνα, το μικρό μυρμηγκάκι,  κλείνεται στη φωλιά του…

“Παρουσίαση βιβλίου”