Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 24-09-21

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΟΧΗΣ (ΠΥΛΑΙΑΣ ΧΟΡΤΙΑΤΗ) | Κατηγορία Αθλητικές, Δράσεις | , στις 19-10-2021

Παρασκευή 24-09-21. Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Με σύνθημα “Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά”, ξεκινήσαμε τον περίπατό μας, για να μάθουμε πώς μπορούμε να συνδυάσουμε την άθληση με τη γνώση και τη διασκέδαση. Οι μαθητές/τριες των Α΄ και Β΄ τάξεων ξεκίνησαν από τις αίθουσές τους, διέσχισαν όλο το κέντρο του χωριού και κατάληξαν στο γηπεδάκι της Εξοχής, για να περπατήσουν και να γνωρίσουν τη γειτονιά τους. Οι μαθητές/τριες των Γ΄,  Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων, ξεκίνησαν από το σχολείο μας και περπάτησαν μέσα στο δάσος του Σέιχ Σου, για να γνωρίσουν το δάσος που βρίσκεται δίπλα μας και τα μονοπάτια του. Επιστρέφοντας σταμάτησαν κι αυτοί/ές στο γηπεδάκι. Εκεί, όλοι /ες, μικροί/ές και μεγάλοι/ες έπαιξαν παιχνίδια και διασκέδασαν. Άθληση (πεζοπορία), γνώση (γειτονιά, δάσος), διασκέδαση (παχνίδια).

Μια όμορφη μέρα, με έναν θαυμάσιο ήλιο, χωρίς μαθήματα και χωρίς τη σκέψη της πανδημίας, έστω και για λίγες ώρες.