Συμμετοχή στο Εκπαιδευτικό Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα “ΧΟΠΑ Ήρωες 112”

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΧΟΠΑ ΗΡΩΕΣ 112

hopa 735x292 1

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στο πρόγραμμα ΧΟΠΑ ΗΡΩΕΣ 112,  στόχος του οποίου ήταν ο εμπλουτισμός των γνώσεων του πληθυσμού σχετικά με τα χαρακτηριστικά του εγκεφαλικού επεισοδίου και την κατάλληλη αντιμετώπιση του.

Η σχολική εκστρατεία ΧΟΠΑ ήρωες είναι μια δημιουργία του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και έχει υλοποιηθεί με την υποστήριξη της Πρωτοβουλίας angels.

Ειδικότερα,στοχεύει στην εξοικείωση των παιδιών  με τα τρία κυριότερα συμπτώματα του εγκεφαλικού επεισοδίου και στην ενημέρωσή τους για τον Πανευρωπαϊκό αριθμό έκτακτης ανάγκης 112, που θα πρέπει να καλέσουν σε αυτήν την περίπτωση. Η άμεση παρέμβαση, με την κλήση του 112, μπορεί να είναι η διαφορά μεταξύ ζωής και θανάτου, αλλά και μεταξύ της «ζωής όπως την ξέρουμε» και της απώλειας αυτής της ποιότητας ζωής λόγω μιας μόνιμης αναπηρίας.

Όλα τα παιδιά έγιναν ΧΟΠΑ ΗΡΩΕΣ 112!

Στον παρακάτω βίντεο παρουσιάζονται κάποιες από τις δράσεις των μαθητών.