Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας στην Αιάντειο Βιβλιοθήκη Αταλάντης και στον Αρχαιολογικό Χώρο Κύνου Λοκρίδος, την Τετάρτη 29-11-23.
Η επίσκεψη στην Αιάντειο Βιβλιοθήκη Αταλάντης είχε σκοπό να φέρει τα παιδιά σε επαφή με το βιβλίο και τον τρόπο γέννησης του. Πραγματοποιήθηκε σχετική παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος << Πως γεννιέται ένα βιβλίο>>, την οποία ακολούθησε διαδραστικό παιχνίδι, στο οποίο συμμετείχαν παιδιά και εκπαιδευτικοί.
Επόμενη στάση ο αρχαιολογικός χώρος Κύνου Λοκρίδος, στον οποίο εντοπίστηκαν, ύστερα από ανασκαφές, ερείπια του ομώνυμου αρχαίου οικισμού της Οπουντίας Λοκρίδας.