ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ 1-11-2018

Την Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2018 οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης τη θεατρική παράσταση “Ιζαντόρα Ντακ”. Μια μικρόσωμη πάπια που ζει στη Λίμνη των Κύκνων, ονειρεύεται να γίνει μπαλαρίνα κι ας είναι η τελευταία στην τάξη. Όταν ο δάσκαλός της ο κύριος Κουντεπιέ τη διώχνει από το μάθημα, η Ιζαντόρα περιπλανάται απελπισμένη, μέχρι σιγά-σιγά να πιστέψει στον εαυτό της και ν’ ανακαλύψει τον δικό της, μοναδικό χορό.  Έναν χορό ελεύθερο, που βρίσκεται σε τέλεια αρμονία με τη φύση, χωρίς τους περιορισμούς που βάζει το μπαλέτο. Έναν χορό που της επιτρέπει να εκφράσει τα αληθινά της συναισθήματα, που τη βοηθάει να ξεπεράσει τον φόβο, τη μοναξιά και τις δυσκολίες. Κύκνοι, πάπιες, γλάροι, κότσυφες και αηδόνια μας αφηγούνται μια τρυφερή περιπέτεια αυτογνωσίας, όπου το μπαλέτο και ο μοντέρνος χορός έχουν την τιμητική τους.
Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφθηκαν το Στρατιωτικό Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων, ξεναγήθηκαν στους χώρους και ενημερώθηκαν από Στρατιωτικό για τα εκθέματα. Ένα Μουσείο πολύ σημαντικό για την ιστορία της Θεσσαλονίκης είναι το Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων ΤΟΨΙΝ. Εδώ εγκαταστάθηκε το στρατηγείο του Ελληνικού Στρατού από τις 24 έως τις 26 Οκτωβρίου του 1912 και στους χώρους του έγιναν οι διαπραγματεύσεις μεταξύ του Έλληνα Αρχιστράτηγου διαδόχου Κωνσταντίνου και του Χασάν Ταχσίν Πασά, του Τούρκου διοικητή της Θεσσαλονίκης, που οδήγησαν στην τελική παράδοση της Θεσσαλονίκης στους Έλληνες. Στους χώρους του φιλοξενούνται πολεμικά κειμήλια των βαλκανικών πολέμων, στρατιωτικές στολές Ελλήνων αξιωματικών, πιστόλια και περίστροφα του ελληνικού στρατού, μετάλλια πολεμιστών, τουρκικά, σερβικά και ρουμανικά πολεμικά κειμήλια, πίνακες, έπιπλα και οικιακά σκεύη της κατοικίας από την περίοδο των βαλκανικών πολέμων. Στον προαύλιο χώρο του μουσείου υπάρχει ταφικό μνημείο του Χασάν Ταχσίν πασά και του γιου και υπασπιστή του Κενάν Μεσαρέ. Το κτίριο του Μουσείου κτίστηκε το 1905 ως εξοχική κατοικία του Ιταλοεβραίου Γιάκο Μοδιάνο, που ανήκε σε μια από τις ισχυρότερες οικογένειες της Θεσσαλονίκης. Ο πατέρας του Σαούλ Μοδιάνο ήταν ένας από τους πλουσιότερους ανθρώπους στην Οθωμανική αυτοκρατορία.