Αρχαία Επίδαυρος/Νέα Επίδαυρος, τελική εκδρομή!

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ | Κατηγορία Ε1 ΤΑΞΗ, ΣΤ1 ΤΑΞΗ | , στις 07-06-2019

Η τελική μας εκδρομή πραγματοποιήθηκε και φέτος με επιτυχία ,για τις Ε΄& ΣΤ΄ τάξεις του σχολείου μας.

Σήμερα Παρασκευή 7/6/2019 , οι μαθητές/τριες μας επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο και το αρχαίο θέατρο Επιδαύρου.

Στη συνέχεια πήγαμε στο χωριό Πιάδα , τώρα Νέα Επίδαυρος και είδαμε το μέρος όπου πραγματοποιήθηκε η πρώτη Εθνοσυνέλευση στις 20 Δεκεμβρίου 1821.

Στο τέλος καταλήξαμε στον υπέροχο χώρο του “Μουσείου υδροκίνησης”  , όπου τα παιδιά έμαθαν για το πώς γινόταν το αλώνισμα στα παλιότερα χρόνια, είδαν τη λειτουργία του νερόμυλου και πληροφορήθηκαν για τη γενικότερη ζωή των ανθρώπων πριν κάποιες δεκαετίες.

Παίξαμε , γελάσαμε , φάγαμε παγωτό και περάσαμε υπέροχα!!!

Οι εκπαιδευτικοί των τάξεων: Αλωνιστιώτη Ελβίρα, Μποζίκη Ελένη, Νιβολιανίτου Χριστίνα, Στεργίου Ελευθέριος.