Βουλή των Ελλήνων-Επίσκεψη.

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ | Κατηγορία Ε1 ΤΑΞΗ, ΣΤ1 ΤΑΞΗ | , στις 13-05-2019

Το σχολείο μας σήμερα Δευτέρα 13/5/2019 , επισκέφτηκε τη Βουλή των Ελλήνων στην Αθήνα.

Οι μαθητές/τριες , μαζί με τους/τις  εκπαιδευτικούς συνοδούς τους, παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο σε ειδική αίθουσα, με θέμα την ιστορία του κτιρίου της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, καθώς και την αξία της Βουλής και της Δημοκρατίας, ξεναγήθηκαν  στην έκθεση της αίθουσας Ελευθερίου Βενιζέλου με θέμα τη ζωή και το έργο του Ρήγα Φεραίου και επισκέφτηκαν την αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής, αφού η επίσκεψή τους δεν  συνέπεσε με τις ώρες λειτουργίας του Κοινοβουλίου.Τέλος στον εξωτερικό χώρο παρατήρησαν τους εύζωνες, το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη καθώς και την πλατεία Συντάγματος.Ήταν υπέροχα!

Οι δάσκαλοι/ες της Στ ‘ και Ε΄ τάξης : Στεργίου Ελευθέριος , Νιβολιανίτου Χριστίνα, Μποζίκη Ελένη , Αλωνιστιώτη Ελβίρα.