Δώσ’ μου το χέρι σου:Δανειστική Βιβλιοθήκη του Πολιτιστικού Συλλόγου Εξαμιλίων!

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ | Κατηγορία Α ΤΑΞΗ, Β ΤΑΞΗ | , στις 05-11-2018

Οι μαθητές των τάξεων της Α’ και  της Β’ του σχολείου μας επισκέφθηκαν σήμερα, 5 Νοεμβρίου 2018, την Δανειστική Βιβλιοθήκη του Πολιτιστικού Συλλόγου Εξαμιλίων για να συμμετέχουν σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα τη συνεργασία , τη φιλία και τη αλληλεγγύη.Με την καθοδήγηση των υπεύθυνων του προγράμματος , κατάφεραν να ζωντανέψουν τις σελίδες του παραμυθιού της συγγραφέως Γιολάντας Τσορώνη-Γεωργιάδη ”Δώσ’ μου το χέρι σου”! Οι ήρωες  με τους διαλόγους τους και τις εκφράσεις τους κατάφεραν να διασκεδάσουν τα παιδιά,  ενώ τα συναισθήματα που έφεραν οι χάρτινοι πρωταγωνιστές μαζί φυσικά με τις όμορφες επιλογές τους έδωσαν στους μικρούς μας φίλους να καταλάβουν τις έννοιες της προσφοράς, της φιλίας και της ομαδικότητας.

Κι αφού η διαδραστική αφήγηση ολοκληρώθηκε, οι μαθητές έφτιαξαν κολάζ στο οποίο κόλλησαν το χέρι βοηθείας, το χέρι στο οποίο έγραψαν το όνομα του προσώπου, και όχι μόνο, του οποίο θα πρόσφεραν τη βοήθειά τους