Έκρηξη Ηφαιστείου!

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ | Κατηγορία ΣΤ1 ΤΑΞΗ | , στις 30-01-2020

Με αφορμή την ενότητα της γεωγραφίας της ΣΤ’ τάξης ” Οι σεισμοί και τα ηφαίστεια”, οι μαθητές/μαθήτριες της τάξης μας παρακολούθησαν μια εικονική έκρηξη ! Με μαγειρική σόδα και ξύδι προκαλέσαμε μια εντυπωσιακή χημική αντίδραση και την έκρηξη ενός «μαθητικού» ηφαιστείου!

ΥΛΙΚΑ:

• Μαγειρική σόδα
  • Ζεστό νερό
  • Ξύδι
  • Υγρό για πιάτα
  • Ένα μπουκάλι πλαστικό
  • Αν θέλετε χρώμα ζαχαροπλαστικής
  • Πετσέτες, χαρτοπετσέτες, ή ένα κομμάτι ύφασμα για να μη λερωθείς.

ΟΔΗΓΙΕΣ:

1. Αρχικά γεμίζουμε τα 3/4 του μπουκαλιου με ζεστό νερό
  2. Προσθέτουμε λίγο υγρό για πιάτα
  3. και στην συνέχεια μια κουταλιά μαγειρική σόδα
  4. Όταν είσαστε έτοιμοι για το πείραμα πρόσθεσε μια ποσότητα ξυδιού.
  5. Παρακολούθησε την αντίδραση
  6. Μπορείτε να επαναλάβετε το πείραμα όσες φορές θέλετε απλά προσθέστε σόδα και μετά το ξύδι

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ:
Η μαγειρική σόδα αποτελεί βάση ενώ το ξύδι είναι οξύ. Όταν αλληλεπιδρούν, δημιουργούν το ανθρακικό οξύ, που είναι πολύ ασταθές.

Ευχαριστούμε πολύ τον εκπαιδευτικό Τζιόκα Θεόδωρο , που τα προηγούμενα χρόνια κατασκεύασε το ηφαίστειο από πηλό και το άφησε στο σχολείο μας!

Οι δασκάλες της ΣΤ’ τάξης :  Αλωνιστιώτη Ελβίρα και Πυρετζίδου Φωτεινή.