9η γιορτή παιδικού βιβλίου στην Κόρινθο.

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ | Κατηγορία ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ | , στις 30-03-2019

ᅫ뫼ニᅫ쬐テᅫᄆ

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΡΙΝΘΟΥ,

Αγαπητοί δημότες,

επανερχόμαστε στην 9η Γιορτή Παιδικού Βιβλίου στην Κόρινθο που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Απριλίου στο Δημοτικό Θέατρο, για να σας υπενθυμίσουμε ότι η τιμώμενη χώρα για το 2019 είναι η Λιθουανία και προσκαλεσμένος μας συγγραφέας ο Φίλιππος Μανδηλαράς.

Η ενεργή συμμετοχή των σχολείων του Δήμου μας, θεωρείται από τη διοργανώτρια, Δημοτική Βιβλιοθήκη Κορίνθου, απαραίτητη, όχι μόνο για πρακτικούς λόγους που αφορούν την ενημέρωση και την παρουσία των μαθητών, αλλά και για ουσιαστικούς: Μια εκδήλωση που προσπαθεί να γίνει θεσμός στην πόλη μας χρειάζεται την αμέριστη συμπαράσταση και στήριξη από όσο περισσότερους και ιδιαιτέρως από τους νεαρούς συμπολίτες μας που συμμετέχοντας σε ένα ομαδικό πρότζεκτ, ταυτόχρονα ενημερώνονται για μια χώρα κάπου στον κόσμο, γνωρίζουν από κοντά έναν συγγραφέα και το έργο του και προσεγγίζουν την φιλαναγνωσία με έναν εξω-σχολικό τρόπο αποκομίζοντας τα οφέλη της.

Παρακαλούμε να ενημερώσετε και φέτος τους μαθητές σας για τη συγκεκριμένη εκδήλωση, ζητώντας τους ταυτόχρονα να φτιάξουν τη δική τους αφίσα με μια εικόνα από το αγαπημένο τους παραμύθι, ιστορικό μύθο ή ιστορία.

Στη συνέχεια , ζητούμε από σας, να τις φέρετε στη Δημοτική Βιβλιοθήκη μέχρι την Πέμπτη 4 Απριλίου για να διακοσμήσουμε, όπως κάθε χρόνο, το φουαγιέ του Δημοτικού Θεάτρου.

Σας ευχαριστούμε προκαταβολικά,

Η Διευθύντρια  του ΚΕΠΑΠ