Νοέ 20 2018

Ξένοι μέσα στο δάσος-Δανειστική βιβλιοθήκη πολιτιστικού κέντρου Εξαμιλίων.

Η Ε΄τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε σήμερα Τρίτη , 20-11-2018, τη δανειστική βιβλιοθήκη του πολιτιστικού συλλόγου Εξαμιλίων για να συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ξένοι μέσα στο δάσος»: Τα παιδιά καθισμένα σε κύκλο άκουσαν την παράξενη ιστορία ενός αγοριού που βρίσκεται ξαφνικά σ΄ένα ξέφωτο και έρχεται αντιμέτωπος με δυο ξένα παιδιά…όπου στο τέλος καταλήγουν να γίνουν φίλοι. Έπειτα οι ίδιοι οι μαθητές έγραψαν τι θεωρούν σημαντικό για μια σωστή φιλία και το κόλλησαν πάνω στην εικόνα ενός ξέφωτου. Με αυτό τον τρόπο δημιούργησαν τη συνταγή της ‘ιδανικής’ φιλίας. Τέλος έπαιξαν το παιχνίδι «ο κόμπος» μέσω του οποίου αναπτύσσεται η ομαδικότητα και η συνεργασία.

Περάσαμε υπέροχα και σας ευχαριστούμε πολύ!!!