Οκτ 18 2018

Λαογραφικό μουσείο Κορίνθου: Α΄και Β΄τάξεις!

Οι Α΄και Β΄ τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν σήμερα, Πέμπτη 18/10/2018, το Λαογραφικό Μουσείο Κορίνθου και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Θάλασσα πλατιά» : Το πρόγραμμα αναφερόταν  στη μακρά και στενή σχέση του λαού μας με τη θάλασσα και τον πλούτο της, μέσα από ένα ταξίδι στη λαϊκή παράδοση, στα έργα της λαϊκής τέχνης, την πεζογραφία, τη ζωγραφική, και την ποίηση. Τα καράβια, οι φάροι, ο μόχθος των ναυτικών, που αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης σε ποικίλες μορφές τέχνης, αποτέλεσαν σημεία αναφοράς, και παράλληλα αναδείχθησαν επιτεύγματα της μηχανικής που συνδέονται με τη θάλασσα και αφορούν την περιοχή της Κορινθίας (διώρυγα, δίολκος, Ηραίον). Έμφαση δόθηκε επίσης στο ζήτημα των περιβαλλοντικών κινδύνων που απειλούν τη βιοποικιλότητα της θάλασσας και το χρέος όλων για την προστασία της. Στο πρακτικό μέρος του προγράμματος οι μαθητές δημιούργησαν με φυσικά υλικά το δικό τους , υπέροχο θαλασσινό τοπίο!!!Όλα ήταν τέλεια!!!