“Κατασκευή ανεμόμυλου”

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ | Κατηγορία Ε1 ΤΑΞΗ | , στις 02-10-2018

IMG_20181002_091401

Με αφορμή την πρώτη ενότητα της γλώσσας , στο μάθημα ο “φίλος μας ο άνεμος” οι μαθητές/τριες του Ε’1 , κατασκευάσαμε τους δικούς μας χειροποίητους ανεμόμυλους με απλά υλικά όπως: τσίγκινο κουτάκι, βελουτέ χαρτί, πινέζες , ψαλίδι και κόλλα.

Στο συγκεκριμένο κεφάλαιο γίνεται λόγος για τους κυκλαδίτικους ανεμόμυλους και τον ιδιαίτερο ρόλο τους στη ζωή του τόπου. Οι ανεμόμυλοι και τα άσπρα εκκλησάκια ήταν από παλιά τα  δύο χαρακτηριστικότερα κτίρια των Κυκλάδων .Οι ανεμόμυλοι, εκτός από τον ρόλο τους στο άλεσμα του σιταριού, ήταν και κοινωνικό κέντρο των νησιών, γιατί ήταν μέρος συνάντησης αλλά και γλεντιού.

Οι κάτοικοι των νησιών θεωρούσαν σημαντικότερο τον ανεμόμυλο από το καράβι και τιμούσαν περισσότερο τους μυλωνάδες από τους καπετάνιους των πλοίων.

Κι ένας παλιός ανεμόμυλος λησμονημένος απ’ όλους …με μια βελόνα δελφινιού ράβει τα σάπια του πανιά μονάχος….”Γκάτσος , η Αμοργός.