Φεβ 02 2018

ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ 2018

Στo πλαίσιo της «Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου» οι μαθητές όλων των τάξεων ενημερώθηκαν για τους κινδύνους που κρύβει η χρήση του διαδικτύου και συζήτησαν με την εκπαιδευτικό Πληροφορικής κ.Μπάρτζη Δήμητρα για τους τρόπους που μπορούν να πλοηγούνται με ασφάλεια στο ίντερνετ και να χρησιμοποιούν τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Οι μαθητές «δεσμεύτηκαν» να σκεφτούν τη συζήτηση που πραγματοποιήθηκε σχετικά με το παραπάνω θέμα, καθώς επίσης να κουβεντιάσουν με τους γονείς τους τα όσα διδάχτηκαν..

Μαζί με τους γονείς τους στο σπίτι θα μιλήσουν για τους κανόνες ασφαλούς πλοήγησης και θα υπογράψουν «συμφωνητικό» ! Πρόκειται για μια συμφωνία ανάμεσα στα παιδιά και στους γονείς σχετικά με τους κανόνες που θα ισχύουν για τη χρήση του διαδικτύου και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης..