Παιχνίδι με τα προτερήματα!

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ | Κατηγορία ΑΡΘΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017-2018 | , στις 15-01-2018

WP_20180115_08_33_59_Pro

Ποια είναι η γνώμη σας για τα καλά στοιχεία της προσωπικότητας των συμμαθητών σας;Τι θα γράφατε με μια λέξη ή με μια σύντομη φράση για να τους χαρακτηρίζατε;Να λοιπόν η αφορμή για να παίξουμε αυτό το ωραίο παιχνίδι!Κάθε μαθητής-τρια έχει στην πλάτη του ένα χαρτί και πάνω σ ΄αυτό όλοι οι συμμαθητές -τριες μας περνούν εναλλάξ και γράφουν από ένα επίθετο-ουσιαστικό για τα προτερήματα των φίλων τους!Μια διασκεδαστική ενέργεια που μας αποκαλύπτει πολλά για τον τρόπο που σκέφτονται οι άλλοι για μας!Στο τέλος κολλήσαμε στην πόρτα της τάξης μας τις καταγραφές μας…Φυσικά από το παιχνίδι δε γλίτωσε ούτε η δασκάλα του ΣΤ΄2 , που πραγματικά ευχαριστεί τους μαθητές-τριες της για τα καλά τους λόγια!