1ο ΕΟΠ Σκακιού

1ο ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙΟΥ

ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ – ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Το πρωτάθλημα περιλαμβάνει δύο (2) κατηγορίες και συμμετέχουν μεικτές ομάδες των δύο ατόμων:

1η Κατηγορία, Γ’ & Δ’ τάξεις ( 12 ομάδες )

2η Κατηγορία, Ε’ & ΣΤ’ τάξεις ( 10 ομάδες )

Χώρος διεξαγωγής παιχνιδιών: Υπαίθρια σκακιέρα γίγας, στην αυλή του σχολείου.

Α’ Φάση

Οι ομάδες κάθε κατηγορίας χωρίζονται, έπειτα από κλήρωση, σε δύο ομίλους και αγωνίζονται σε μονά παιχνίδια μεταξύ τους.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΛΗΡΩΣΗΣ – ΟΜΙΛΟΙ:

Η βαθμολογία γίνεται ως εξής:

Νίκη,  2 βαθμοί      /      Ισοπαλία,  1 βαθμός     /     Ήττα,   0 βαθμοί

Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι τέσσερις πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο.

Σε κάθε περίπτωση ισοβαθμίας ομάδων υπολογίζεται το αποτέλεσμα και η βαθμολογία στα μεταξύ τους παιχνίδια. Σε περίπτωση που και εκεί υπάρχει ισοβαθμία, διεξάγεται παιχνίδι μπαράζ για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Β’ Φάση

Οι ομάδες κάθε κατηγορίας αγωνίζονται σε νοκ άουτ αγώνες ως εξής:

Α1 – Β4

Α2 – Β3

Α3 – Β2

Α4 – Β1

Γ’ Φάση (Ημιτελικοί Αγώνες)

Νικητής Α1 – Β4        Νικητής Α3 – Β2

Νικητής Α4 – Β1        Νικητής Α2 – Β3

Μικροί Τελικοί

Μεγάλοι Τελικοί

Από τη Β΄ Φάση και μετά σε κάθε περίπτωση ισοπαλίας,  διεξάγεται επαναληπτικό παιχνίδι μέχρι να προκύψει νικήτρια ομάδα.

Η χρονική διάρκεια κάθε παιχνιδιού ορίζεται σε σαράντα (40) λεπτά με πέντε επιπλέον λεπτά παράταση. Αν μετά και το τέλος της παράτασης δεν υπάρχει νικητής, το παιχνίδι λήγει ισόπαλο.

Ο χρόνος για κάθε κίνηση ορίζεται σε τριάντα (30) δευτερόλεπτα. Αν η ομάδα δεν κάνει κίνηση μέσα στον χρόνο αυτό, χάνει τη σειρά της.