Αρχική » Οι τάξεις μας » -Α' τάξη » Α΄& Β΄ Τάξη: Επίσκεψη στο Ενυδρείο Ρόδου και Βόλτα με το Τρενάκι

Μάιος 2022

Α΄& Β΄ Τάξη: Επίσκεψη στο Ενυδρείο Ρόδου και Βόλτα με το Τρενάκι

Σήμερα Τρίτη 17  Μαΐου 2022 η Α΄ και Β΄ τάξη του σχολείου μας με τις εκπαιδευτικούς Α΄ Τάξης  κ. Ελισάβετ Φαναράκη, Β΄ Τάξης της κ. Άννας Κορρέ  και του εκπαιδευτικού Τμήματος Ένταξης  κ. Παύλου Κωνσταντινίδη πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στη Ρόδο. Πρώτη στάση στο Ακταίον, όπου τα παιδιά γευμάτισαν πρόχειρα. Στη συνέχεια οι μαθητές μπήκαν το τρενάκι του Δήμου Ρόδου και ξεναγήθηκαν στα αξιοθέατα της πόλης της Ρόδου περιμετρικά του κέντρου. Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς τον κ. Τσίκκη Δημήτρη, Πρόεδρο του ΔΕΣ Ρόδα για τη δωρεάν παραχώρηση του τρένου. Στη συνέχεια ακολούθησε ξενάγηση στο Ενυδρείο της Ρόδου. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και γέμισε η ψυχή τους με όμορφες εικόνες! Τέλος, τους επιφυλάξαμε μια μικρή έκπληξη σε συνεργασία με τον οδηγό του λεωφορείου που μας μετέφερε κ. Χουρδάκη Κυριάκο, μια σύντομη στάση για παγωτό ή ντόνατς. Όλα κύλησαν υπέροχα και τα χαμόγελα των μαθητών και μαθητριών μας αποτελούν την ηθική ικανοποίηση όλων μας!

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Σαν σήμερα