Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Ιστορικό Μουσείο Κρήτης

Την Τετάρτη 18 Μαρτίου 2015 επισκεφθήκαμε το Ιστορικό Μουσείο Κρήτης και παρακολουθήσαμε τα πρόγραμμα «υφαίνουμε» και « ο κύκλος του ψωμιού».
Στη συνέχεια οι μαθητές μας περιηγήθηκαν-εμφανώς γοητευμένοι-στους χώρους του νεοκλασικού κτιρίου που στεγάζει το Μουσείο, απολαμβάνοντας-μέσα από τις μοναδικές συλλογές και τα εκθέματα του-μια ολοκληρωμένη διαδρομή στο πέρασμα των αιώνων για το νησί της Κρήτης.
Ήταν μια υπέροχη εμπειρία!

Αντίγραφο από IMG_7503

Αντίγραφο από IMG_7505

Αντίγραφο από IMG_7509

Αντίγραφο από IMG_7508

Αντίγραφο από IMG_7514

Tο Ιστορικό Μουσείο Κρήτης παρουσιάζει μια συνολική εικόνα της ιστορίας της Κρήτης από τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες ως τη σύγχρονη εποχή. Ιδρύθηκε το 1953 από την Εταιρία Κρητικών Ιστορικών Μελετών, η οποία είχε συσταθεί δύο χρόνια νωρίτερα. Στεγάζεται σε διώροφο νεοκλασικό κτίριο, το οποίο κατασκευάσθηκε το 1903 στη θέση παλαιότερου μεγάρου της οικογένειας Καλοκαιρινού. Το νέο κτίριο, σαφώς επηρεασμένο από τις μορφολογικές λύσεις του παλαιότερου, έχει χαρακτηρισθεί ως ιστορικό διατηρητέο μνημείο.
Στόχος των ιδρυτών του Ι.Μ.Κ. υπήρξε η συγκέντρωση και διαφύλαξη ενός πολύτιμου αρχαιολογικού, εθνογραφικού και ιστορικού υλικού από την μεσαιωνική και τη νεότερη περίοδο της ιστορίας της Κρήτης. Η διαδικασία εμπλουτισμού των συλλογών, επέκτασης των εκθεσιακών χώρων και επαναπροσδιορισμού των στόχων του Μουσείου, υπήρξε διαρκής. Η πλούσια ερευνητική και εκδοτική δραστηριότητα της Ε.Κ.Ι.Μ., η οργάνωση περιοδικών εκθέσεων, η εφαρμογή εκπαιδευτικών προγραμμάτων και η χρήση οπτικοακουστικών μέσων, εντάσσονται στα πλαίσια ενός σύγχρονου παιδαγωγικού ρόλου που υιοθέτησε στην πορεία το Ι.Μ.Κ. Στα ίδια πλαίσια εντάσσεται και η διαδικασία σταδιακής επανέκθεσης των συλλογών του, με στόχο την προσέγγιση μιας ευρύτερης ομάδας επισκεπτών, στους οποίους θα δίνεται η δυνατότητα κατανόησης των πολλαπλών όψεων του ιστορικού γίγνεσθαι στην Κρήτη, από τους πρώτους βυζαντινούς χρόνους ως τις μέρες μας.
Τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης ξεκίνησαν ήδη από το 1996. Σχεδιάζονται και υλοποιούνται από το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Μουσείου και προσφέρονται εντελώς δωρεάν στους μαθητές.