ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΜΠΡΟΥΤΖΙΝΩΝ ΑΓΑΛΜΑΤΩΝ » Γιάννης Κελέσής «

Την απάντηση για το πως οι αρχαίοι μας πρόγονοι ( και βασικά οι μινωίτες ) έφτιαχναν τα μπρούτζινα αγαλματίδια που εκθέτονται στα μουσεία ανακάλυψαν οι μαθητές μας στο εργαστήριο κατασκευής μπρούτζινων αγαλμάτων του κ. Γιάννη Κελεσή στην Ανώπολη Χερσονήσου. Την εκδρομή, που ήταν ενταγμένη στον γενικότερο σχεδιασμό της εκπαιδευτικής πράξης του σχολείου μας, πραγματοποιήσαμε την Τετάρτη 4 Φεβρουαρίου 2015.   Χωρίς την παραμικρή αλλαγή, είδαμε την αναβίωση της μινωικής τέχνης και μάλιστα, με την ενεργό συμμετοχή δασκάλων και μαθητών.  Οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν και βίωσαν μια μοναδική εμπειρία. Ευχαριστούμε λοιπόν πολύ τον κ. Κελεσή για την υπέροχη φιλοξενία που μας προσέφερε.

Αντίγραφο από IMG_7188

Αντίγραφο από IMG_7203

Αντίγραφο από IMG_7191

Φωτογραφίες από την επίσκεψη μας.