Χριστουγεννιάτικη Γιορτή 2014-2015

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε , την Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου, η Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση του Σχολείου μας, την οποία παρακολούθησαν οι μαθητές , οι γονείς και οι συγγενείς τους. Μας τίμησε επίσης, με την παρουσία του, ο πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής της Π/θμιας Εκ/σης του Δήμου χερσονήσου κ Παρλαμάς Κωνσταντίνος.  Μετά την εκδήλωση ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων μοίρασε   δώρα και γλυκά σε όλα τα παιδιά.

Σας καλωσορίζουμε στη θεατρική παράσταση :   «Η αγέλαστη πολιτεία» των Πάνου και Χάρη Κατσιμίχα

Πρόκειται για μια πολιτεία όπου οι άνθρωποι έχουν χάσει το κέφι τους, έχουν πάψει να αγαπούν το συνάνθρωπο και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι ο εαυτός τους και η δουλεία τους. Η ανατροπή στη βαρετή και χωρίς ουσία ζωή τους γίνεται από κάποιους που όπως κάθε χρόνο έτσι κι εκείνη τη χρονιά έφυγαν για λίγο από τον παράλληλο, κάτω κόσμο, όπου ζουν και ανέβηκαν στη γη με διάθεση για ζαβολιές. Οι καλικάντζαροι λοιπόν που μια φορά το χρόνο καταφέρνουν να ανέβουν στον κόσμο των ανθρώπων κόβοντας το δέντρο της ζωής που ενώνει τους δυο κόσμους ανατρέπουν την κατάσταση των ανθρώπων με τα μαγικά τους και έστω για λίγο οι άνθρωποι χαίρονται και διασκεδάζουν με την ψυχή τους. Των Φώτων όμως επιστρέφουν αναγκαστικά στον κάτω κόσμο και έτσι οι άνθρωποι επιστρέφουν στη μονότονη και άχαρη ζωή τους…Γιατί τελικά τη χαρά και την ουσία της ζωή μας δεν μπορεί να μας τη χαρίσει κανείς, πρέπει να την αναζητήσουμε και να την κερδίσουμε οι ίδιοι.

Αντίγραφο από IMG_6937

Αντίγραφο από IMG_6954