Επίσκεψη στο Θέατρο «ΜΟΡΦΕΣ» 19/11/2014

Ο Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ δημιούργησε ένα πρόσωπο-σύμβολο της αθωότητας, που θυμίζει σε όλους μας την ικανότητα να βλέπει κανείς την ουσία της ζωής «με τα μάτια της καρδιάς» αλλά και την πεποίθηση των παιδιών ότι «οι μεγάλοι είναι πολύ περίεργα πλάσματα!Η ιστορία του μικρού πρίγκιπα είναι ένα μαγικό παραμύθι γραμμένο για μικρούς και μεγάλους. Είναι ένα παραμύθι διαχρονικό, αφού εδώ και πενήντα τέσσερα χρόνια αφήνει με τον ίδιο τρόπο άφωνους από συγκίνηση όσους το διαβάζουν.

ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Ένας πιλότος, που, κουρασμένος από τη σχέση του με τους ανθρώπους, ζει αποτραβηγμένος από αυτούς, σε μια από τις πτήσεις του αναγκάζεται να προσγειωθεί στην έρημο της Σαχάρας, γιατί το αεροπλάνο του παθαίνει βλάβη. Βρίσκεται στη μέση του πουθενά, με προμήθειες νερού ίσα ίσα για οχτώ μέρες. Εκεί συναντάει το μικρό πρίγκιπα, ένα χρυσαφένιο παιδί, φερμένο από έναν άγνωστο πλανήτη μεγάλο όσο ένα σπίτι. Ο μικρός πρίγκιπας ταξιδεύει εδώ κι ένα χρόνο, επισκέπτεται καινούριους πλανήτες, θέλει να δει και να μάθει. Είναι όμορφος κι ευαίσθητος, αμείλικτος και διάφανος, περίεργος κι απρόβλεπτος όπως μονάχα τα παιδιά μπορούν να είναι.
Ο μικρός πρίγκιπας, μέσα από τις δροσερές αναμνήσεις του ταξιδιού του, ξετυλίγει μπροστά στα μάτια του πιλότου όλη την επιπολαιότητα, την υπεροψία, τη μιζέρια, τη δίψα για εξουσία και λεφτά, τη μοναξιά των ανθρώπων.

Οι μαθητές μας χάρηκαν την παράσταση με όλη την ψυχή τους.Μια ξεχωριστή και  προσεγμένη παράσταση που έφτιαξαν οι παραγωγοί του Θεάτρου Μορφές. Τους ευχαριστούμε πολύ γι αυτό.

…………………

………..