ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ DINOSAURIA

DINOSAURIA

Ο Τυρρανόσαυρος REX

Την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2013 οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας  ζήσαμε μια ανεπανάληπτη εμπειρία στο Εκθεσιακό Κέντρο Γουρνών και στην έκθεση Dinosauria. Είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά δεκάδες δεινόσαυρους  της Τριαδικής, Ιουρασικής και Κρητιδικής περιόδου. Γνωρίσαμε την συναρπαστική ιστορία των δεινοσαύρων στο πέρασμα των χρόνων συναντώντας τις προσομοιώσεις αυτών με αποκορύφωμα τον γιγάντιο Τυραννόσαυρο  REX. Πιστά αντίγραφα σκηνικών της εποχής των δεινοσαύρων που πραγματικά μας ταξίδεψαν πίσω στο χρόνο. Η ρεαλιστική απεικόνιση των δεινοσαύρων σε φυσικό μέγεθος ,σε συνδυασμό με τις κινήσεις και τις κραυγές τους, καθώς και τα διάφορα εκπαιδευτικά παιχνίδια (ανασκαφές απολιθωμάτων) που έπαιξαν ενθουσίασαν τους μαθητές μας.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ