Εκδήλωση για τη λήξη του σχολικού έτους 2012-2013

το σκηνικό της εκδήλωσης μας ζωγραφισμένο στο χέρι από τον κ. Τσικαλάκη την κ, Εζανίδου και μαθητές του σχολείου μας

Με μια ζεστή και ξεχωριστή εκδήλωση αποχαιρέτησαν το σχολικό έτος οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί  του Δημοτικού Σχολείου της Ελιάς.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε,  την Τετάρτη 12 Ιουνίου 2013 το απόγευμα, στην αυλή του Σχολείου και παραβρέθηκαν σε αυτήν ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Κρήτης, κ. Κλινάκης Απόστολος, ο Προιστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Κρήτης, κ. Περικλειδάκης Γεώργιος και η   Σύμβουλος της 7ης Σχολικής Περιφέρειας Νομού Ηρακλείου, κ. Καδιανάκη Μαρία. Ο  Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου της Ελιάς, κ, Νίκος Βουρλιωτάκης,  εκπρόσωποι   του Δήμου Χερσονήσου, ο πρόεδρος και το Δ.Σ. του Πολιτιστικού Συλλόγου της Ελιάς, ο πρόεδρος και το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων της Ελιάς οι γονείς, οι  κηδεμόνες  και αρκετοί φίλοι του Σχολείου μας.

Το  Πλούσιο πρόγραμμα  περιελάμβανε τραγούδια, θεατρικά, απαγγελίες ποιημάτων και χορευτικά και  αφιερώθηκε στην ΣΤ ΄ τάξη του Σχολείου μας . Επίσης στο περιθώριο της εκδήλωσης λειτουργούσαν: έκθεση ζωγραφικής με έργα των μαθητών του σχολείου μας, έκθεση φωτογραφίας με στιγμές από τις δράσεις του σχολείου, έκθεση σελιδοδείκτη και έκθεση με τα καινοτόμα προγράμματα που εκπόνησε το σχολείο την τρέχουσα  χρονιά με μεγάλη επιτυχία .

Τα παιδιά της Πρώτης και της Δευτέρας Τάξης σε δρώμενο με επίκαιρα μηνύματα περιβαλλοντικού περιεχομένου.

Η κ Εζανίδου Γιώτα , ο κ Χρίστος Κωτσόπουλος με τους μαθητές της χορωδίας.

Από την εκδήλωση μας

Οι κ.κ. Κλινάκης Απόστολος, Περικλειδάκης Γεώργιος και Καδιανάκη Μαρία

Ο  Περιφερειακός Διευθυντής Κρήτης με τον Διευθυντή του σχολείου μας κ. Τσικαλάκη και τον κ. Κωτσόπουλο.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Κρήτης με τον Διευθυντή του σχολείου μας κ. Τσικαλάκη και τον κ. Κωτσόπουλο.

Ο κ. Κλινάκης Απόστολος,  ο κ. Περικλειδάκης Γεώργιος και η   Σύμβουλος της 7ης Σχολικής Περιφέρειας Νομού Ηρακλείου, κ. Καδιανάκη Μαρία. `

Δ΄ Τάξη (Τα παιδιά της χορωδίας μας)

Ένα από τα καινοτόμα προγράμματα που εκπόνησε το σχολείο μας εφέτος ήταν και το  «ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ- Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ»  Η χορωδία μας τραγούδησε μελοποιημένα ποιήματα από  τις συλλογές του Ελύτη,  » Μικρός Ναυτίλος» , ¨Τα ΡΩ του Έρωτα¨ και » Μικρές Κυκλάδες»

Ο Προϊστάμενος επιστημονικής και παιδαγωγικής καθοδήγησης , κ. Περικλειδάκης Γεώργιος.

Ο κ. Περικλειδάκης και η κ . Καδιανάκη  εξήραν το έργο που επιτελέστηκε την τρέχουσα σχολική χρονιά στο σχολείο και συνεχάρησαν εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Η Σύμβουλος της 7ης Σχολικής Περιφέρειας Νομού Ηρακλείου, κ. Μαρία Καδιανάκη.

Ο παρουσιαστής της βραδιάς Μιχάλης Μπαλτζάκης ( Δ΄ Τάξη)

Οι μαθητές της Πέμπτης και της Έκτης τάξης σε αναμνηστική φωτογραφία μετά το θεατρικό που παρουσίασαν.

Μαθητές του Σχολείου μας μπροστά στο σκηνικό.

Ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η στιγμή του αποχαιρετισμού των μαθητών της ΣΤ’ οι οποίοι ευχαρίστησαν όλους τους εκπαιδευτικούς που τους συντρόφευσαν στο ταξίδι τους στο δημοτικό σχολείο.

………….

Κατηγορίες: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ