25 Μαρτίου 2013 – Η επέτειος του Μεγάλου Ξεσηκωμού

Την Δευτέρα 25 Μαρτίου 2013 στις 8:30 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή του Ευαγγελισμού και της επετείου της επανάστασης της 25ης Μαρτίου 1821. Τις εορταστικές εκδηλώσεις παρουσίασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας  με τους εκπαιδευτικούς τους.
Ακολούθως στις 9:30 έγινε δοξολογία στον ιερό ναό της Ελιάς. Εκφωνήθηκε ο πανηγυρικός της ημέρας από τον κ. Τσικαλάκη Ιωάννη και ακολούθησε  η επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφανιών στην πλατεία της του ηρώου. Στην συνέχεια μαθητές, δάσκαλοι και γονείς μεταβήκαμε στις Γούρνες όπου μπροστά από το δημαρχείο ακολούθησε η καθιερωμένη παρέλαση.

Πριν από 192 χρόνια ο Παλαιών Πατρών Γερμανός ύψωσε το λάβαρο της επανάστασης στη Μονή Μεγίστης Λαύρας στα Καλάβρυτα σημαίνοντας και τυπικά την έναρξη της επανάστασης.Πολλοί άνθρωποι έδωσαν τη ζωή τους, κάποιοι  δε με φρικτό τρόπο, ούτως ώστε να υπάρχουμε εμείς σήμερα και να ζούμε ελεύθεροι…Αν μη τι άλλο έχουμε χρέος να  κρατήσουμε ζωντανά  τόσο τα σύμβολα όσο και την ιστορία μας.

Ακολουθεί ένα απόσπασμα από το ΘΟΥΡΙΟ του Ρήγα Φεραίου

ς πότε παλικάρια, ν ζομε στ στενά,
μονάχοι σ
λεοντάρια, στς ράχαις στ βουνά;
Σπηλια
ς ν κατοικομε, ν βλέπωμεν κλαδιά,
ν
φεύγωμ᾿ π᾿ τν κόσμον, γι τν πικρ σκλαβιά;
Ν
χάνωμεν δέλφια, πατρίδα κα γονες,
το
ς φίλους, τ παιδιά μας, κι λους τος συγγενες;
Καλλι
ναι μίας ρας λεύθερη ζωή,
παρ
σαράντα χρόνοι, σκλαβι κα φυλακή.
Τί σ
᾿ φελε ν ζήσς, κα εσαι στ σκλαβιά;
στοχάσου π
ς σ ψαίνουν, καθ᾿ ραν στν φωτιά.

Φωτογραφίες από την  εκδήλωση μας.

Κατηγορίες: ΕΘΝΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ- ΕΠΕΤΕΙΟΙ