Εορτασμός «25ης Μαρτίου»,παρέλαση Δημοτικού Σχολείου Μελιγαλά.

Μαρ 201927

«25η Μαρτιου 1821»

Οι μαθητες της Β & Ε Δημοτικου του Δημοτικου Σχολειου Μελιγαλα καταφεραν να μας ταξιδεψουν πισω στο χρονο ,πισω στην ιστορια που εγραψαν ο Θεοδωρος Κολοκοτρωνης,Ο Παπαφλεσσας,ο Πετρομπεης,ο Αναγνωσταρας ,ο Μαυρομιχαλης….πισω στην απελευθερωση της Καλαματας την 23η Μαρτιου 1821.
Αξιζουν πολλα συγχαρητηρια για ολο αυτο τον καιρο που κουραστηκαν και ξοδεψαν αρκετο απο το χρονο τους για να μας γεμισουν σημερα με θαυμασμο και ικανοποιηση, καθώς επίσης και στις δασκάλες τους κ.Γεωργία Λάσκαρη και κ.Κάββουρα Έλενα. Στον κ.Νανόπουλο Ιωάννη για τη βοήθεια του στα μουσικά τραγούδια μας.

Ευχαριστούμε και τους γυμναστές μας  κ.Βαγγέλη Νάκο και κ. Δημήτρη Αλεξη για την ιδιαίτερη  συμβολή τους καθώς επίσης και την κ. Χριστίνα Αρβανίτη για την εξαιρετική ομιλία της επετειακής αυτής ημέρας.

1. 17/11/1973: Το τανκ μπαίνει στο Πολυτεχνείο για να καταστείλει τη φοιτητική εξέγερση κατά της δικτατορίας και αφήνει πίσω του νεκρούς και τραυματίες.