Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας!

Φεβ 201814

Τσικνίσαμε και εμείς στο σχολείο μας! Μασκαρευτήκαμε, φάγαμε, ήπιαμε, γελάσαμε, χορέψαμε και παίξαμε! Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για τη διοργάνωση της γιορτής!

1. 20/11/: Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού
    Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, που αποτελεί το πλέον αποδεκτό κείμενο για τα ανθρώπινα δικαιώματα παγκοσμίως, υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ στις 20 Νοεμβρίου του 1989. Την έχουν επικυρώσει 191 κράτη, εκτός των ΗΠΑ και της Σομαλίας, και τα 54 άρθρα της καλύπτουν όλα τα δικαιώματα των παιδιών που χωρίζονται σε 4 τομείς: Δικαιώματα Επιβίωσης, Ανάπτυξης, Προστασίας και Δικαιώματα Συμμετοχής.